Co se děje s tělem v sauně?

25 / 10 / 2022   •   saunování


Po pěti minutách se spouští pocení, deset minut je optimální. Rozhoduje ale to, jak se cítíte. 

I když existují obecná pravidla a doporučení, víc než kde jinde tu platí, že nejlepší ukazatel jsou vaše pocity. Časy, které jsou uvedeny před saunou, jsou jen doporučené, nejde o žádné dogma. “
Bez problémů se můžete saunovat deset minut, anebo taky dvě minuty, pokud vám horko zrovna v tu chvíli nedělá dobře. Rozhodně se nesnažte za každou cenu držet krok s ostatními – jsou i odolní a vytrénovaní jedinci, kteří tam vydrží i přes půl hodiny, ale takové výkony už skoro volají po zápisu do Guinessovy knihy rekordů,” říká saunový mistr z Infinitu v hotelu Step Jiří Žákovský. Pokud jste citlivější, začněte pozvolna. Stejně tak vám třeba může víc prospívat pobyt v saunách s vyšším stupněm vlhkosti.

Když je teplota v sauně dobře nastavená, během prvních pěti minut by se mělo spustit pocení. “První fáze bývá hlavně pro začínající saunéry poměrně nepříjemná, v  dobré sauně se ale po pěti minutách člověku rozjede termoregulační proces a začne se potit. Pak by mělo následovat sedm až deset minut pocení,” doporučuje Jirka Žákovský. 

Podle jeho zkušeností jsou v Infinitu nejoblíbenější sauny vyhřáté na 80 až 90 stupňů. Bývají v nich lavice a rozdíl mezi nimi je 5–7 stupňů, takže spodní lavice má třeba 75 stupňů, druhá 80 až 85 a vrchní třeba 90–95 stupňů. “V pražských Vysočanech v areálu hotelu Step jsme zkoušeli i různé soft sauny, ale ukázalo se, že do nich lidé moc nechodí. Ani já nejsem jejich zastáncem. Jsem přesvědčený, že při 60 °C se správně nespustí pocení. Člověk se přehřívá a je mu spíš špatně,” uzavírá  majitel Infinitu Vlastislav Novotný. 

 Eva


DALŠÍ ČLÁNKY

Co se děje s tělem v sauně? - Kopie

Co se děje s tělem v sauně? - Kopie